MEIE KLIENDID

MEIE KLIENDID

Aitab leida paremaid lahendusi

Ville Kari, Soomes Lõuna-Ostrobotnia piirkonnas elav põllumees katsetas 2013. aasta suvel uut Valtra T-seeriat. Aprillist oktoobrini katsetati kahte traktori prototüüpi enam kui 2000 tunni jooksul. Mõlemad traktorid olid astmevabakäigukastiga Directi mudelid.

Ville Kari
Alajärvi, Soome

Katsetatud masinad: kaks Valtra T-seeria Direct mudelit
Põhiülesanded: piima- ja lihakarja kasvatamine

Hästi tasakaalustatud traktor, mida on hea kasutada ja juhtida

Kevadised tööd algasid läga laotamise ja maapinna ettevalmistamisega. „Kohe alguses märkasin, et traktor on väga hea pöörderaadiusega, kuid siiski stabiilne,” teatas Ville.

Mida pikemalt ta traktorit kasutas, seda rohkem sai kinnitust tema arvamus hästi tasakaalustatud ja mugavast traktorist. Traktor osutus eriti stabiilseks haagise kasutamisel. „Uus T-seeria traktor veab põllul väga kindlalt ning samas liigub teel nagu rong.”

T-seeriat on veelgi täiustatud uue funktsiooniga, mis võimaldab rooli tundlikkust vastavalt vajadusele reguleerida. See osutus eriti kasulikuks esilaaduriga töödel. „Enam ei ole vaja rooli nii palju keerata ning traktor sõidab väga täpselt otse. Uus roolisüsteem on tõesti suurepärane!”

Kabiin on nüüd veelgi avaram ja valgusküllasem. „Nähtavus on paranenud igas suunas. Kõik juhtnupud, nt neljarattaveo sisselülitamise nupp ja diferentsiaali lukustusnupp, on kergesti leitavad. Pistikupesasid, hoiupaikasid ja valikseadmetele mõeldud lisaruumi on piisavalt,” ütleb Ville.

Võimsad töötuled lihtsustavad pimedas töötamist. Kõik tulede lülitid paiknevad koos ühel valgustatud paneelil.

„Ka tagurpidisõidu süsteemi on oluliselt täiustatud. Uut elektroonilist süsteemi on väga mugav kasutada,” ütleb Ville, kes on TwinTraci dubleeritud jutimissüsteemi niitmiseks ja maaharimiseks kasutanud.

Üldkokkuvõttes olid uue T-seeria omadused Karile meeldivaks üllatuseks; eriti soovis ta rõhutada juhitavust ja kontrollitavust, mis on arendatud täiesti uuele tasemele.

Juba 15 aastat põllumehena tegutsenud 34-aastane Ville Kari on oma põllumehestaaži ajal põllutööd innukalt edasi arendanud. Lisaks vanale piimakarja laudale on ta ehitanud uue lihakarja lauda ja robotiseeritud lüpsilauda. Kasutusele on võetud ka uued põllumaad, mistõttu kasutatakse mahepõllumajanduseks praegu ligi 250 hektari ulatuses maid.

Talus on kaks kuni kolm töölist. Lisaks karjakasvatusele, põllutööle ja metsandusele leiab Ville aega ka hankemenetluses osalemiseks. Suvel hõlmavad peamised hanketööd viljakoristust, talvel aga puidu laasimist energia tootmiseks.

Ville on Valtra traktorite prototüüpe katsetanud alates 2007. aastast. „Oluline on kasutada prototüüpe reaalsete ülesannete täitmiseks ning teha seda võimalikult palju tunde, et saada traktori praktilise töötamise kohta võimalikult täpne kogemus. Vahel palutakse mul keskenduda konkreetsele arenguvaldkonnale,” ütleb Ville.

Üllatused ja muudatused käivad prototüüpide testimise juurde. „Mõned prototüübid on korraga kasutusel ainult ühe päeva, teised aga mitmeid kuid. Mõned toimivad veatult, teised aga suudavad üllatada,” tõdeb Ville.

Hea katsetaja peab olema tähelepanelik ja valmis iga lahenduse küsimuse alla seadma. Valtra prototüüpidel on pidevalt toimivad andmete kogujad ja otseühendus tehasega. Katsetaja salvestab oma toimingud ja tähelepanekud süsteemi kabiinis istumise ajal; nii ei lähe midagi meelest. Iga tähelepanekut ja kommentaari analüüsitakse tehases põhjalikult.

„Dokumentatsioonil on oma süsteem.. Kogu saadud tagasisidet kasutatakse reaalselt traktorite arendamiseks. Tore on tõdeda, kui palju minu märkused on mõjutanud lõpptoote, ka uue T-seeria, valmimist,” ütleb Ville.

Tekst ja fotod: Matti Kallio

Jätkake T-seeria lehe sirvimist >