MEIE KLIENDID

MEIE KLIENDID

Töökindlus kõikidel katsetel

Soomes Kitees paiknev Koivikko mõis alustas Valtra T-seeria traktorite katsetamist 2013. aasta kevadel. Versu sai ehitusprojekti raames oma võimeid tõestada.

Koivikko mõis, Kitee, Soome
MTY Partanen & Toloneni põllumajandusühistu

Katsetatud masinad: Kaks Valtra T-seeria Versu mudelit (250 hj ja 174 hj)
Põhiülesanded: piima- ja lihakarja kasvatamine ning biogaasitehas

 

Võimas veojõud

„Märkasime kohe, et tegemist on võimsa traktoriga,” meenutab Pekka Partanen. „Ehitasime uuele laudale vundamenti. Maapind oli just üles sulanud, mistõttu tuli kõiki koormaid enamasti läbi muda transportida.”

Sõnniku ja läga transportimisel ei ole prototüübi puhul oluline mitte ainult veojõud, vaid ka teel püsimine. „Traktori stabiilsus, nähtavus kabiinist ja juhtnuppude paigutus on väga head,” ütleb tehnikajuht Tero Nenonen.

Esialgsed positiivsed muljed leidsid kinnitust ka lisaseadmete ühendamisel. „Hüdraulika ja piduriliitmike kasutamine on nüüd palju lihtsam, sama lihtne kui tuledepistiku ühendamine. Need on kenasti paigutatud ja parema kujuga,” lisab Tero.

Traktoreid kasutati umbes sama pikalt nii põllutöödel kui ka erinevate transpordiülesannete täitmiseks, nt sõnniku ja läga biogaasitehasesse transportimiseks. Karelia mägine maastik sobis uue T-seeria traktorite jõudluse katsetamiseks ideaalselt. Versu käigukast ja teised täiustatud süsteemid pandi Kitees kõvasti proovile. Juhitavust ja ohutusaspekte arvestades anti hinnang ka mootorile, piduritele ja kabiinile.  

„Versu käigukasti on oluliselt täiustatud. Automaatkäigukast toimib kiiresti ja koostöö mootoriga on sujuv. Automaatrežiimi kasutades oli isegi raskete koormate mäest üles vedamine kerge. Üldiselt jäi mulje kui tõeliselt võimsast masinast,” kommenteerib Pauli Tolonen.

Ka teised uued funktsioonid on lihtsasti kasutatavad. „AutoTraction funktsiooni piduritega kombineerimine oli suurepärane lahendus ja gaasipedaali oli hea vajutada. Ka kiirushoidiku reguleerimine on tõeliselt lihtne,” jätkab Tero Nenonen.

Eriti kasulikuks osutus nõlvalt stardiabi funktsioon, kuna sellest oli libedates tingimustes ja muidu rasketes oludes suur abi. „Süsteem takistab käivitamisel traktori tagurpidi veerema hakkamist; see on oluline funktsioon põllult lahkudes ja maanteeliiklusega arvestades. See muudab sõitmise oluliselt lihtsamaks ja ohutumaks,” ütleb Pauli Tolonen.

Välja toodi ka väga hea nähtavus kabiinist, seda eriti ristmikel ja liikluses üldiselt. „Piilarita parempoolne aken parandab oluliselt nähtavust ristmikel ning see on ohutuse tagamisel suureks eeliseks,” ütleb Pekka Partanen.

Põllumajandusühistu rõhutab ohutuse olulisust ka põllumajanduskooliga koostööd tehes. Prototüüpide katsetamise põhieesmärk on tagada uute toodete töökindlus ja ohutus. „Prototüübi katsetamise faasis ilmneda võivad üllatused säästavad kliente hilisemas etapis mitmetest probleemidest,” ütleb Pekka.

Koivikko mõis
Soomes Põhja-Karelia piirkonnas Kitees asuv väike Koivikko kogukond on koduks mitmetele ettevõtetele, teiste hulgas ka Koivikko mõisas asuvale eraomandis olevale piimafarmile. Loomaaretusega tegelev farm on koolituskeskuseks ka kohaliku põllumajanduskooli kaheksakümnele õpilasele. Pakutavate teenuste hulka kuuluvad ka ratsakool ja restoran. Koivikko teiseks kohalikuks ettevõtteks on BioKymppi, mis toodab Ida-Soomest kogutud biojäätmetest ja lägast soojust ja elektrit. Samuti toodab ettevõte sõnnikust biogaasi, mida kasutatakse farmi mahetootmise protsessis.

Tekst ja fotod: Matti Kallio

Jätkake T-seeria lehe sirvimist >